مطالب جالب و خواندنی - تصاویر خطای چشم.ترفندهای کامپیوترو...

 

 

 

  

 

 مطالب جالب و خواندنی درباره کامپیوتر  

 


 

چند ترفند برای رایانه شما 


برای این که بتوانید از رایانه اتان راحت تر و بهتر استفاده کنید توجه شما را به چند ترفند جلب مبکنیم .
کاهش سرعت ناگهانی کامپیوتر
اگر ناگهان از سرعت کامپیوتر کاسته شد و احساس کردید کامپیوتر شما کند کار میکند به احتمال فراوان دلیل آن استفاده از Cut و Copy یک فایل بزرگ و نگهداری آن در بخشی از حافظه انتقال اطلاعات کامپیوتر به نام Clipboard است. برای پاک کردن محتویات این حافظه که عامل اصلی از دست دادن سرعت کامپیوتر است انتخاب چند حرف ساده و کپی مجدد آن به کلیپ بورد حافظه را از اطلاعات غیر ضروری تخلیه خواهد کرد.

رنگ و خمیده نوشتن در مایکروسافت ورد
برای پر رنگ کردن Bold و خمیده نوشتن Italic کلمات در مایکروسافت ورد راههای فراوانی مانند Ctrl B و Ctrl I وجود دارد. ساده ترین روش پر رنگ نوشتن کلمات و جملات تایپ علامت ستاره (شیفت و عدد 8) بدون فاصله دقیقاً در ابتدای کلمه و جمله و تایپ مجدد و بدون فاصله آن در انتهای جمله است. خمیده کردن کلمات هم با قرار دادن علامت خط تیره (شیفت و علامت منها) در اول و آخر کلمات انجام میشود.

کیبورد مجازی در ویندوز XP و ME
همه ما نمی توانیم و یا نمی خواهیم با کیبورد تایپ کنیم. با کیبورد مجازی ویندوز و کلیک ماوس میتوان در نرم‌افزاری تایپ کرد. برای راه اندازی کیبورد مایکروسافت ابتدا با دگمه استارت شروع کرده و سپس Run را از آن انتخاب کنید در محل مخصوص دستور اجرای فرامین 3 حرف osk که کوتاه شده On Screen Keyboard است را وارد کرده و سپس دگمه OK را فشار دهید تا کیبورد ویندوز در مانیتور ظاهر شود. حالا با استفاده از ماوس و کلیک بر روی حروف میشود به راحتی تایپ کرد.

جلوگیری از قطع شدن مودم
ارتباط با اینترنت اگر با خطوط تلفن و مودم ایجاد شده باشد به دلایل گوناگون قطع و وصل خواهد شد. انجام تغییر کوچکی در تنظیم مودم سبب خواهد شد تا مودم در صورت عدم دریافت علائم مخابراتی از کامپیوتر پس از گذشت 50 ثانیه فعال شده و از قطع ارتباط جلوگیری نماید.
ویندوز 98 یا ME:
Control Panel >Modem >General >Properties >Connection > Advanced
سپس در قسمت Extra Settings کد S10=50 را وارد کنید.
ویندوز XP:
Control Panel >Phone and Modem Options >Modem >Properties >Advanced
سپس در بخش Extra Settings کد S10=50 را وارد کنید. در صورتی که در قسمت Setting کد دیگری دیده میشود کد جدید را باید با تایپ یک کاما از کد قبلی جدا کرد.

پر کردن صفحه در WORD
پر کردن صفحه‌ای مملو از نوشته‌های نامفهوم با تایپ دستور =rand() انجام میشود. در این حالت 3 پاراگراف جمله تکراری The quick brown fox jumps over the lazy dog را نشان خواهد داد. با تغییر در پارامترهای داخل پرانتز میتوان به تعداد جملات و پاراگرافها افزود به طور مثال با دستور =rand(6,4) تعداد 6 پاراگراف که هر یک از آنها 4 جمله دارند نشان داده خواهد شد.

جلوگیری از نمایش پنجره خطای ویندوز
هنگام استفاده از ویندوز XP در صورتی که سیستم با مشکلی مواجه شود در مانیتور پنجره‌ای مشاهده خواهد شد که Error Reporting نام دارد و همه با دو دگمه Send و Do not Sent آن آشنایی دارند. در این پنجره، کامپیوتر علاوه بر نشان دادن مشکل سیستم از شما میخواهد در صورت اتصال به اینترنت این ایراد را به مایکروسافت ارسال کنید. برای رهایی از نمایش و ارسال Error و پیام خسته کننده آن ابتدا Control Panel را باز کرده و از میان آیکانهای آن System و سپس در بخش Advanced دکمه Error Reporting را فعال کرده و در مقابل عبارت Disable error reporting و But notify me when Critical errors occur علامت بگذارید. به این ترتیب این پنجره موقتاً از کار باز مانده و از نشان دادن پیام ایراد و ارسال آن به مایکروسافت خودداری خواهد کرد.

یافتن آدرس آی پی( بجز ویندوز اکس پی)
هر استفاده کننده از اینترنت دارای کد مخصوصی است که به آن آی پی میگویند. آی پی Internet Protocol است و بر اساس آن هویت آدرس هر شخص در شبکه و اینترنت شناسایی می شود. برای یافتن آی پی خود کافی است در داخل پنجره Run دستور winipcfg را تایپ کرده و بعد دگمه OK را بزنید.
Start> Run> type winipcfg in command line then press OK.

تغییر حروف از بزرگ به کوچک
چنانچه بخشی از متن و یا تمام آن به اشتباه و یا عمداً با حروف بزرگ انگلیسی تایپ شده و تصمیم دارید آنها را به حروف کوچک تغییر دهید کافی است پس از انتخاب نوشته دکمه‌های Shift+F3 را همزمان فشار دهید تا متن به حروف کوچک تبدیل شود. استفاده مجدد از همان کلیدها بخش های لایت شده را به حروف بزرگ تبدیل خواهد کرد.

تایپ اعداد کسری
برای وارد کردن اعداد کسری مانند ¼، ½ و ¾ که در کیبوردهای کامپیوتر دیده نمیشوند میتوان به ترتیب کدهای Alt0188, Alt0189, Alt0190 را به کار برد. برای تایپ اعداد حتماً باید از قسمت Numeric Pad که در سمت راست کیبورد قرار گرفته است استفاده شود.
خاموش کردن کامپیوتر با اسم رمز
ابتدا یک اسم رمز برای کامپیوتر خود انتخاب کنید سپس از My Computer Control Panel آیکان System را کلیک کنید. در محل مشخصات و نام کامپیوتر این دستور را تایپ کرده و با فشار دادن دکمه OK از آن خارج شوید. کامپیوتر شما پس از آن برای خاموش کردن نیز به دانستن اسم رمز نیاز خواهد داشت.
Shutdown -r -m computer name -t 300 ا متغیرهای این دستور به این صورت است:
Computer name = اسم رمز کامپیوتر که شما آن را انتخاب کرده‌اید
R=Restart, S=Shutdown, L=Log off
T300 نشان دهنده زمان خاموش شدن اتوماتیک به ثانیه است و میتواند با عدد دیگری جایگزین شود.

جابجایی عکسها در پاور پوینت
برای حرکت جزیی عکسهایی که در اسلاید پاور پوینت قرار دارند نگاهداشتن کلید Ctrl و استفاده از فلش‌های چهار طرفه اجازه خواهد داد تا تصاویر در مقیاس بسیار کم تغییر مکان پیدا کنند.

از بین بردن پیام غیر ضروری در ویندوز اکس پی
استفاده کنندگان ویندوز اکس پی میدانند هرگاه ظرفیت هارد دیسک آنها به اندازه مشخصی رسید به طور مدام پیامی در مانیتور ظاهر می شود و در مورد کاهش حجم قابل استفاده هارد دیسک هشدار میدهد. جهت رهایی از این پیام مراحل زیر را دنبال کنید
HKEY_ CURRENT_USER SoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionPoliciesExplorer
Right-click Explorer and select New and DWORD Value.
In the right pane, rename the new value NoLowDiskSpaceChecks. Double click it
In the editing window, set the data value to 1(the number one).
Click OK to finish.

یافتن لینک ها در نمایشگر اینترنت
در صورتی که ماوس را در صفحات اینترنت بر روی برخی از عکسها و یا نوشته ها حرکت دهیم به شکل دست تغییر شکل میدهد که اصطلاحاً لینک نامیده می شود. پیدا کردن لینک های یک صفحه اینترنت و یا حرکت از یک لینک به لینک دیگر بدون استفاده از ماوس با زدن یک ضربه بر روی دگمه TAB میسر می شود. استفاده همزمان از کلیدهای Shift + TAB لینک قبلی را پیدا خواهد کرد.

دانستن نام و دنباله فایل ها
با انتقال آیکان هر فایل به داخل پنجره Run نه تنها نام فایل بلکه کلیه اطلاعات مربوط به محل بایگانی و نام شامل دنباله فایل نیز دیده خواهد شد.

بایگانی و بستن همزمان چندین فایل باز در ورد
معمولاً برای بایگانی و یا خروج از چندین فایل باز باید هر یک از آنها را به تنهایی بست. اگر چندین فایل همزمان باز است قبل از خارج شدن کلید Shift را نگاهداشته و منوی مایکروسافت ورد را کلیک کنید. دو انتخاب دیگر به نامهای Close All و Save All به منوی فایل اضافه میشود و با استفاده از آنها میتوان تمام فایلها را همزمان بست و یا بایگانی کرد.

------------------------------------------------- 

ترین های جهان کامپیوتر 


کوچکترین روبات
کوچکترین روبات دنیا ، روبات میکروسکوپی موسیو میکروبات می باشد که توسط شرکت ژاپنی Seiko Epson در سال ???? ساخته شده است. این روبات کوچک و حساس کمتر از یک سانتی متر قد دارد و وزنش ?/? گرم است. در ساخت آن از ?? قطعه مجزا متعق به ? ساعت مچی استفاده شده است. در یک رقابت بین المللی مکانیزم های میکروسکوپی ، جایزه اول به این میکرو بات تعلق گرفت.
بزرگترین موتور جستجو
گوگل با داشتن تقریبا ?/??? میلیارد صفحه این رکورد را به خود اختصاص داده است. این شرکت توسط لری پیج و سری جی برین پایه گذاری شده است و اولین دفتر کار آن گاراژی در کالیفرنیا بوده است. این گاراژ در سال ???? و با چهار کارمند کارش را آغاز کرد.

 بزرگترین کتابفروشی آنلاین
سایت آمازون که پدربزرگ سایت های تجارت اکترونیکی نیز محسوب می شود بزرگترین کتابفروشی دنیا به شمار می رود. در سال ???? موسس این سایت یعنی جف بزوس دریافت که اینترنت با رشد سالانه ای تقریبا برار ??? درصد در حال توسعه است. با این حساب ساده وی درهای مجازی کتابفروشی آمازون را در سال بعد به روی ?? میلیون مشتری از ??? کشور دنیا باز نمود. کاتالوگ آمازون شامل ?/? میلیون کتاب ، سی دی ، ویدیو ... آن را به عنوان بزرگترین کتابفروشی اینترنتی مطرح می سازد.
گران ترین نام اینترنتی
نام دامنه business.com در اول دسامبر ???? به مبلغ ?/? میلیون پوند به فروش رسید. فردی ?? ساله با نام مارک این دامنه را در سال ???? از یک شرکت ارایه دهنده خدمات اینترنت در انگلیس با قیمت ??? هزار دلار خریده بود. در همان سال فرزند مارک در یک بخت آزمایی در تگزاس ?? میلیون دلار برنده شد. مارک علاوه بر آن که یک مغز متفکر اقتصادی است یک همسر فداکار نیز به شمار می رود . وی پس از فروختن دامنه گل های الکترونیک eflowers.com به مبلغ ?? هزار دلار و پرداخت ?? سنت به وی برای هر فروش انجام شده در این سایت از مسوولان اداره کننده این سایت قول گرفت تا پایان عمر همسرش هر ماه ?? شاخه گل رز برای وی ارسال کنند.
بیشترین صرفه جویی انجام شده در مصرف کاغذ از طریق اینترنت
شرکت پستی Federal Express در آمریکا بیشترین صرفه جویی در مصرف کاغذ را انجام داده است. این شرکت مدعی است که از هنگام آن لاین نمودن سیستم ردیابی مرسولات خود ، سالانه ? میلیارد برگ کاغذ صرفه جویی نموده است.
بیشترین سوالات پرسیده شده به صورت آنلاین
در روز ?? ماه مه سال ???? از آقای Paul McCartney در یک مصاحبه اینترنتی ظرف مدت ?? دقیقه بیش از ? میلیون سوال شد . او در این حضور اینترنتی آلبوم Flaming Pie را معرفی نمود.
سریع ترین رشد یک شرکت اینترنتی
سایت Napster که به اشتراک گذاری فایلهای موسیقی از طریق اینترنت می پرداخت این رکورد را به نام خود ثبت نموده است. این سایت سبب شد شان فانینگ که موسس آن است خیلی زود به جمع ثروتمندان بزرگ بپیوندد.
اولین اخبار گوی مجازی
در روز ?? آوریل ???? ، آنانوا که یک زن اخبار گوی مجازی می باشد اولین برنامه اخبار خود را از طریق سایت Ananova.com پخش نمود. آنانوا در حقیقت یک اخبارگوی رایانه ای است که طوری برنامه ریزی شده است تا شبیه یک گوینده خبر واقعی عمل نماید ، بدین ترتیب که به اخبارهایی که می گوید به نوعی واکنش احساسی نشان می دهد.
بیشترین دامنه در اینترنت
این رکورد که در آوریل ???? ثبت شده است متعق به کشور آمریکا می باشد. در آن تاریخ از ???????? دامنه ثبت شده در اینترنت بیش از ?? میلیون دامنه آمریکایی بوده است.
بزرگترین ارایه دهنده پست الکترونیک
هات میل این عنوان را در اختیار دارد.در آوریل سال ???? هات میل با بیش از ?? میلیون مشترک به عنوان دارنده این رکورد شناخته شد .
بزرگترین کافی نت
کافی نت شرکت Easy Everything در نیویورک ، اولین کافی نتی بود که این شرکت در آمریکا افتتاح نمود. این کافی نت رکورد بزرگترین کافی نت را که پیش از آن در اختیار یک کافی نت دیگر این شرکت در لندن بود ، از آن خود کرد. این کافی نت در دو طبقه مجزا به تعداد زیادی از کاربران به صورت شبانه روزی سرویس می دهد

-------------------------------------------------- 

اینترنت رایگان (اینترانت تبیان) 


مشخصات لازم برای دسترسی به اینترانت تهران :
شماره شبکه (اتصال): 9718733- 9718148
شناسه کاربری: tebyannet
رمز عبور: tebyannet
پشتیبانی:81202220

مشخصات لازم برای دسترسی به اینترانت مشهد :
شماره شبکه (اتصال):9712010
شناسه کاربری: tebyannet
رمز عبور: tebyannet
پشتیبانی: 2238202

مشخصات لازم برای دسترسی به اینترانت اصفهان :
شماره شبکه (اتصال): 9718227
شناسه کاربری: tebyannet
رمز عبور: tebyannet
پشتیبانی: 2344612
 
--------------------------------------------------- 

تغییر نام درایوها در ویندوز ایکس پی 


گر می خواهید که اسم اصلی درایو رو مثلا از C  به  Z تغییر بدید می تونید به دستور زیر عمل کنید.
این یه موضوع بسیار جالب در ویندوز XP است که حتی نیاز به ری استارت هم نداره
برای عوض کردن اسم درایوها به Control Panel  برید و به قسمت Administrator Tools وارد بشید و Administrator Computer   رو اتنخاب کنید و اون رو بازکنید . از منوی Computer Management ) Local ) قسمت Storage رو باز کرده و Disk Management رو انتخاب کنید.
حالا روی هر کدام از دایوها که خواستید ، راست کلیک می کنید و گزینه Change Drive Letter and Paths… رو بازکرده و اسم درایو رو عوض می کنید.
 
نکته : درایوهای CD-Rom در قسمت پایین هستند.


گاهی اوقات ممکن است بخواهید حرف مربوط به یک درایو را عوض کنید یعنی تغییر همان حروف همیشه ثابت C , E , D , غیره برای درایوهای هارد شما در کامپیوتر شما می باشد.

برای این کار روی My Computer کلیک راست کنید و از منوی ظاهر شده گزینه Manage را انتخاب نمایید.

پنجره ای با عنوان Management Computer ظاهر خواهد شد حال در قسمت Storage روی Disk Management کلیک کنید. سپس روی درایوی که میخواهید نام آن را تغییر دهید کلیک راست کرده گزینه Change Drive Letter and Paths را انتخاب نموده و دکمه Change را بفشارید و بعد جمله Assign the following letter را انتخاب نمایید و در پایان حرف مورد نظرتان را از حروف قابل مجاز تعیین شده انتخاب نمایید و دکمه های Ok را تا پایان تایید کنید.
 
-----------------------------------------------------

 

حفظ فونت‌های مورد استفاده در آفیس 


شاید تا به حال برای شما نیز پیش آمده باشد که در نرم افزارهای آفیس مثل MS Word و MS Powerpoint فایلی را ایجاد کرده اید و سپس با فونت‌های مختلف متن خود را تایپ نموده اید، اما  وقتی آن را برای پرینت و یا نمایش، به کامپیوتر دیگری منتقل می‌کنید، خواهید دید که تمام فونت‌هایتان به هم ریخته است. حتمأ می‌دانید که این موضوع به خاطر آن است که شما بر روی کامپیوترتان از فونتی استفاده کرده‌اید که بر روی سیستم دوم وجود ندارد!
اما راه حل‌های مختلفی برای این کار وجود دارد. یکی از آنها این است که از فایل خود خروجی PDF بگیریم یا از صفحه متن عکس بگیریم. اما مشکل اینجاست که اگر بخواهیم بر روی کامپیوتر دوم این فایل را ویرایش کنیم چه؟  فونت‌ها را با خود حمل کنیم و روی کامپیوتر دوم نصب کنیم؟ راه حل درستی‌ست اما این کار کمی وقتگیر است! اما راه بهتری به وسیله Office 2007 امکان پذیر شده است! در این ترفند نحوه حفظ ثبات فونت‌ها بدون استفاده از راه‌های پیچیده را به شما معرفی خواهیم کرد.
برای این کار:
بعد از اینکه متن خود را تایپ کردید و در آن از فونت‌های مختلف استفاده نمودید، در سمت چپ و بالای Word  یا  Powerpoint، بر روی گوی دایره‌ای شکل نرم‌افزار کلیک کنید تا منوی اصلی آن باز شود.
اکنون در قسمت پایینی و سمت راست این منو، روی گزینه Word Options کلیک کنید.
در پنجره‌ای که باز می‌شود، از قسمت Save در بخش Preserve fidelity when sharing this document، تیک گزینه Embed fonts in the file را بزنید.
با انتخاب این گزینه تمام قلم‌های به کار رفته در متن شما هنگام ذخیره‌سازی، به فایل چسبیده شده و در هر سیستم دیگری که آن را باز کنید، بدون هیچ مشکلی نمایش داده می‌شود.
توجه کنید که در این بخش گزینه‌ای با عنوان Do not common system fonts وجود دارد که بهتر است تیک آن را نیز بزنید. در غیر این صورت، تمام قلم‌های پیشفرض سیستمی نیز به فایل، می‌چسبد و در نتیجه حجم فایل نهایی، بسیار زیاد می‌گردد.
 
------------------------------------------------------

 

تراشه‌های AMD موجب افزایش امنیت کامپیوتر می‌شود 


AMD به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین سازنده‌های پردازنده اعلا‌م‌کرد ، تراشه‌های این شرکت از خصیصه‌ای برخوردار‌است که می‌توانند ایمنی سیستمهایی که از سیستم عامل Windows xp استفاده می‌کنند در برابر ویروس‌ها افزایش دهند.

این نوآوری در تراشه‌های AMD که خود آن را EVP نامیده‌است با نسخه جدید Windows xp که اخیراً ارائه‌شده است کار می کند.
 
------------------------------------------------------

 

Wireless چیست ؟ 


Wireless به تکنولوژی ارتباطی اطلا‌ق می‌شود که در آن از امواج رادیویی ، مادون قرمز و مایکروویو ، به جای سیم و کابل ، برای انتقال سیگنال بین دو دستگاه استفاده می‌شود.

فواید تکنولوژی Wireless

تکنولوژی Wireless به کاربر امکان استفاده‌از دستگاه‌های متفاوت ، بدون نیاز به سیم یا کابل ، درحال‌حرکت را می‌دهد . شما می توانید صندوق پست الکترونیکی خود را بررسی‌کنید ، بازار بورس را زیر‌نظر‌بگیرید ، اجناس مورد نیاز را خریداری کنید و یا حتی برنامه تلویزیون مورد علا‌قه خود را تماشا‌کنید و....

سیستمهای Wireless می‌توانند به سه دسته اصلی تقسیم شوند:

سیستم Wireless ثابت : از امواج رادیویی استفاده می‌کند و خط دید مستقیم برای برقراری ارتباط لا‌زم‌دارد.

سیستم Wireless قابل حمل : دستگاهی‌است که معمولا‌ً خارج از خانه ، دفتر‌کار ویا در وسایل نقلیه مورد استفاده‌قرار می گیرند.

سیستم Wireless مادون قرمز : این سیستم از امواج مادون قرمز جهت انتقال سیگنالهایی محدود بهره می برد. این سیستم معمولا‌ً در دستگاه های کنترل از راه دور ، تشخیص دهنده های حرکت ، و دستگاه های بی سیم کامپیوتر های شخصی استفاده می شود.
 
-------------------------------------------------------

 

Proxy server چیست ؟ 


server نرم‌افزاری است که در یک شبکه حد واسط بین اینترنت و کاربران واقع‌می‌شود. فلسفه ایجاد Proxy server قراردادن یک خط اینترنت دراختیار تعداد بیش از یک نفر استفاده کننده در یک شبکه‌بوده است.

یک کاربرد Proxy server‌ها ، همان به اشتراک گذاشتن یک خط اینترنت برای چند کاربر‌است که باعث کاهش هزینه و کنترل کاربران و همچنین ایجاد امنیت بیشتر می‌شود. کاربرد دوم Proxy server‌ها ، در سایتهای اینترنتی به عنوان firewallمی‌باشد. کاربرد سوم که امروزه از آن بسیار استفاده می‌شود، caching اطلا‌عات است.

باتوجه به گران‌بودن هزینه استفاده از اینترنت و محدود‌بودن پهنای باند ارتباطی برای ارسال و دریافت‌اطلا‌عات ، معمولا‌ً نمی‌توان به اطلا‌عات موردنظر‌در زمان کم و با سرعت مطلوب دست‌یافت. امکان caching اطلا‌عات ، برای کمک به رفع این مشکل درنظر‌گرفته‌شده است.

آینده Wireless

نسل سوم شبکه ها ، G3 ، نسل آینده شبکه های Wireless نامگذاری شده است. سیستم های G3 کمک می کنند تا صدا و تصویر و داده را با کیفیت مناسب و به سرعت انتقال دهیم.
 
-------------------------------------------------------

 

تسریع بوت   

هنگامی که شما برای اولین بار ویندوز XP را بر روی یک سیستم نصب می کنید،‌ یکی از بارزترین بهبودهایی که مایکروسافت به کرنل سیستم عامل خود داده است توجه شما را جلب خواهد کرد. در طی سیر تغییر و تحولات ویندوز و آمدن نسخه های جدیدتر، همه انتظار داشتند زمان بوت نیز در نسخه های جدیدتر طولانی تر شود،

اما مایکروسافت حقیقتا با روند سریع بوت ویندوز XP، همه را غافلگیر کرده است. اما مایکروسافت چه کار جدیدی را در ویندوز XP انجام داده است؟

اولین چیزی که روند بوت را سریعتر می کند، چیزی است که برای اولین بار با ویندوز XP،Me و ویندوز 2000 ارائه شد یعنی Simple Boot Flag یا.SBF SBF ثباتی در حافظه CMOS‌ در تراشهBIOS است و اولین باری که ویندوز بوت

می شود مقدار دهی میگردد. SBF سه دسته اطلاعات مهم را در خود نگهداری می کند، علاوه بر یک بیتparity در انتها که ویندوز را قادر می سازد صحت محتوای این ثبات را بررسی کند.

اولین بیت در این ثبات، PNPOS نام دارد که نشان می دهد آیا سیستم عاملی که نصب شده است یک سیستم عامل آگاه از ادواتPlug-and-Play هست یا خیر. اگر این بیت بر روی1 تنظیم شده باشد،BIOS در حالت حداقلی، تنها چیزهایی را که واقعا لازم دارد بارگزاری می کند و سپس کنترل را به رکورد راه انداز سیستم عامل می سپارد. ویندوز همیشه این بیت را بر روی 1 تنظیم می کند. این کار به تنهایی زمان بوت را کاهش می دهد.

از آنجا که BIOS تنها حداقل سخت افزار مورد نیاز را راه اندازی می کند، می تواند از مواردی چون درگاه های ورودی/خروجی ووقفه ها صرف نظر کرده و کنترل و راه اندازی آنها را به ویندوز بسپارد که بسیار سریعتر این کار را انجام می دهد.در حقیقت تنظیم این ادوات با مقادری نادرست می تواند به طور جدی ویندوز را در نسبت دهی منابع سیستم به طور پویا، دچار مشکل سازد. پس از بیت PNPOS در ثبات SBF، بیت دیگری به نام BOOTING وجود دارد که نشان می دهد آیا آخرین بوت ویندوز موفقیت آمیزبوده است یا خیر.

اگر این بیت نشان بدهد که بوت قبلی موفقیت آمیز نبوده، BIOS مقدار بیت بعدی را برابر 1 قرار می دهد.

آخرین بیت، DIAG نام دارد و مشخص می کند که آیا روال های بررسی و تشخیص سخت افزارهای BIOS باید اجرا شوند یا خیر. اگر این بیت دارای مقدار صفر باشد، یعنی در طول بوت قبلی مشکلی رخ نداده در نتیجه از انجام کنترل های قدیمی سخت افزاری صرف نظر می شود که باعث کاهش زمان بوت می شود.

اما ا گر بوت قبلی موفقیت آمیز نبوده باشد، بیتDIAG دارای مقدار1 خواهد بود و روال های کنترل و تشخیص سخت افزار انجام می شود.

پیش واکنشی (Pre-fetching)

بهبود بعدی و بزرگ هسته ویندوزXP، اضافه شدن قابلیت پیش واکنشی به آن است.این بدین معنی است که راه انداز بوت هسته سیستم عامل، تمامی داده هایی را که نیاز دارد به طور یک جا واکشی می کند که باعث کاهش زمان دستیابی دیسک و در نتیجه افزایش سرعت بوت سیستم می گردد. راه انداز بوت ویندوزXP اساسا به منظور پیش واکشی همزمان درایورها و کدهای دیگری که بارگذاری و اجرای آنها در هنگام بوت حیاتی و مهم است، تماما از اول بازنویسی شده است. علاوه بر بارگذاری همزمان و موازی درایورها و کدهای راه انداز، ویندوزXP تا آنجا که بتواند بارگذاری و راه اندازی درایورها را سریعترانجام می دهد. در واقع حتی هنگامی که شما میز کار ویندوزXP را می بینید بسیاری از درایورها هنوز نصب نشده اند. در حالی که نسخه های قبلی ویندوز پیش از نمایان ساختن میز کار، راه اندازی تمام درایورها را کامل می کردند. به عنوان مثال ویندوز XP درایورهای شبکه را در این مرحله بارگذاری می کند، اما آن ها را تا زمانی که میز کار بالا آمده و در حال اجرا باشد به طور کامل راه اندازی نمی کند. البته یک استثنای بزرگ برای این حالت وجود دارد وآن حالتی است که کامپیوتر شما بخشی از یک Domain شبکه است، که در آن حالت تمام درایورها باید تماما پیش از رسیدن به مرحله تایید ورود کاربرو Login کردن، فعال بارگذاری و راه اندازی شوند. اگر در ویندوزXP شما برخی از منابع شبکه ای مانند درایو شبکه، چاپگرشبکه، سی دی درایو راه دور در شبکه و... به درایوهای شبکه نگاشت شده اند، دلیل اینکه در بسیاری از مواقع، درست بعد از بوت، قادر به کار با آنها نمی باشیدهمین امر است.

تسریع و بهبود بزرگ دیگری که در روند بوت و زمان آن انجام شده است، هنگامی دیده می شود که ویندوزXP شروع به چیدن پویای مکان فیزیکی تایید درایور در ویندوزXP از نصب بدون اجازه درایورهای نا معتبرو ناشناس جلوگیری می کند.

 

بهبود در حافظه

بعد از آنکه سیستم بوت شد و بالا آمد، یکی از بهبودهای اصلی ویندوز یعنی روال های مدیریت حافظه که تماما از اول بازنویسی شده اند شروع به ایفای نقش می کنند.

حافظه بسته به اهمیت محتوای آن، توسط ویندوزبه دو دسته تقسیم بندی می شود. گروه اول، حافظه صفحه بندی نشده است. این حافظه زمان زمان بسیار زیادی را، حتی برای خود روال مدیریت حافظه که باید همیشه در حافظه فیزیکی قرار داشته باشد مصرف می کند. گروه دوم، حافظه صفحه بندی شده است که اکثریت حافظه سیستم شما را تشکیل می دهد. استفاده از این نوع حافظه خطرات کمتری را در مواقع بحرانی سیستم در بر دارد و لذا ویندوز می تواند در صورب نیاز به حافظه فیزیکی بیشتر، با خیال آسوده آن را توسط مدیر حافظه مجازی به روی دیسک منتقل کند.

ویندوز، حافظه رابه صفحات4 کیلو بایتی تقسیم بندی می کند واین صفحات توسط سیستمی ازFlagها مدیریت می شوند که مدخل های جدول صفحات یا Page Table Entries(PTE) نام دارند.هرPTE حاوی اطلاعاتی در باره صفحه ای است که به آن تخصیص داده شده و نیز شامل اینکه آیا آن صفحه در حال استفاده است یا خیر. ویندوزXP تعداد اینPTE هارا به اندازه ای افزایش داده است که بتواند تا 1.3 گیگا بایت حافظه را پوشش دهد که بدین معنی است که هسته سیستم عامل می تواند حافظه را به صورت بهینه تری بدون نیاز به پاکسازی PTEها و استفاده مجدد از آن ها مورد استفاده قرار دهد.
 
----------------------------------------------------

 

معرفی و بهینه سازی وب سایت در موتورهای جستجو

 
معرفی سایت در موتورهای جستجو بخشی از مراحل راه اندازی یک وب سایت به حساب می آید. در واقع بهترین مکانی که می توان یک مخاطب مرتبط با موضوع وب سایت خود را یافت موتورهای جستجو می باشند. زیرا در موتورهای جستو سایت ها بر اساس کلمات کلیدی که در اصل نشآت گرفته از خدمات اصلی وب سایت می باشد معرفی می شوند. رتبه بندی وب سایت در بین جستجو های حاصل از یک موتور جستجو نیز بسیار حایز اهمیت می باشد. بدلیل تعداد زیاد وب سایت ها نتایج حاصل از یک موتور جستجو مانند google برروی یک موضوع عمومآ به هزاران بلکه میلیونها یافته منتهی می شوند و با توجه به رتبه بندی توسط موتور جستجو و نمایش آنها به ترتیب نزولی مساله بهینه سازی سایت برای قرار گرفتن در رتبه های بالای نتایج حاصل از یک جستجو بسیار مهم است. از برخی گام های موثر در ارایه سایت در موتورهای جستجو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ارایه آدرس سایت در Open Directory Project می باشد که اطلاعات آنها بطور گسترده توسط موتورهای جستجو مورد استفاده قرار می گیرد.

نعداد لینکهایی که از سایت های دیگر به سایت داده می شود در ارتقا رتبه دارای اهمیت است.

داشتن یک هدایت کننده ساده (navigation) و استفاده از دستورات مستقیم HTML به جای javascript در آنها بسیار مهم است.

استفاده از کلمات کلیدی مرتبط با خدمات سایت تعداد دفعات تکرار آنها که عموما به هنگام کاوش توسط جستجوگر نیز در نظر گرفته می شود برای عنوان صفحات وب سایت و همچنین در متن صفحات دارای اهمیت است.

امروزه سایت های بسیاری هستند که با دریافت هزینه های مختلف برای بهینه سازی سایت ها در موتورهای جستجو اقدام می کنند.
 


----------------------------------------------------- 

 وب سایت یا وبلاگ خود را به Goooooogle معرفی نمائید: 


http://www.google.com/intl/fa/add_url.html

     معرفی سایت در موتورهای جستجو بخشی از مراحل راه اندازی یک وب سایت به حساب می آید. در واقع بهترین مکانی که می توان یک مخاطب مرتبط با موضوع وب سایت خود را یافت موتورهای جستجو می باشند. زیرا در موتورهای جستو سایت ها بر اساس کلمات کلیدی که در اصل نشآت گرفته از خدمات اصلی وب سایت می باشد معرفی می شوند. رتبه بندی وب سایت در بین جستجو های حاصل از یک موتور جستجو نیز بسیار حایز اهمیت می باشد. بدلیل تعداد زیاد وب سایت ها نتایج حاصل از یک موتور جستجو مانند google برروی یک موضوع عمومآ به هزاران بلکه میلیونها یافته منتهی می شوند و با توجه به رتبه بندی توسط موتور جستجو و نمایش آنها به ترتیب نزولی مساله بهینه سازی سایت برای قرار گرفتن در رتبه های بالای نتایج حاصل از یک جستجو بسیار مهم است. از برخی گام های موثر در ارایه سایت در موتورهای جستجو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ارایه آدرس سایت در Open Directory Project می باشد که اطلاعات آنها بطور گسترده توسط موتورهای جستجو مورد استفاده قرار می گیرد.

نعداد لینکهایی که از سایت های دیگر به سایت داده می شود در ارتقا رتبه دارای اهمیت است.

داشتن یک هدایت کننده ساده (navigation) و استفاده از دستورات مستقیم HTML به جای javascript در آنها بسیار مهم است.

استفاده از کلمات کلیدی مرتبط با خدمات سایت تعداد دفعات تکرار آنها که عموما به هنگام کاوش توسط جستجوگر نیز در نظر گرفته می شود برای عنوان صفحات وب سایت و همچنین در متن صفحات دارای اهمیت است.

امروزه سایت های بسیاری هستند که با دریافت هزینه های مختلف برای بهینه سازی سایت ها در موتورهای جستجو اقدام می کنند.
 
------------------------------------------------------

 

روش نصب خودکار ویندوز  


روش نصب ویندوز xp بصورت خودکار به طوری که در حین نصب سوالی از کاربر نپرسدروش نصب ویندوز xp بصورت خودکار به طوری که در حین نصب سوالی از کاربر نپرسد

حتی شماره سریال ویندوز !

     همانطوری که میدانید هنگامی که قصد نصب ویندوز را داشته باشید، در حین نصب لازم است سوالاتی پیرامون نام کامپیوتر ، نوع رزولوشن ، کلمه عبور Admin ، شماره سریال ویندوز و ... را پاسخ دهید. این مساله باعث میشود که شما دقایقی طولانی را کنار سیستم باشید تا نصب ویندوز به مراحل نهایی نزدیک شود. این مساله اگر لازم باشد روزانه تعداد زیادی ویندوز نصب نمایید بیشتر نمایان میشود. با استفاده از ابزاری که در سی دی ویندوز xp در فولدر support قرار داده شده ، آن هم در یک فایل Cab !!! براحتی نسبت به نصب خودکار ویندوز اقدام نمایید.

حال روش کار:

1- در سی دی ویندوز xp به مسیر زیر مراجعه نمایید :

Support\tools\

2- فایل deploy.cab را بر روی یکی از درایوهای هارد کپی نمایید. سپس آنرا باز کرده (از طریق برنامه zip magic یا winzip یا در خود ویندوز xp اگر بر روی فایل کلیک کنید باز میشود ) و فایل setupmgr.exe را از درون این فایل cab کپی کرده و درون یک درایو از هارد کپی کنید.

3- بر روی setupmgr.exe کلیک کنید. پنجره ای باز میشود. آنرا next کنید. سپس گزینه زیر را انتخاب کرده و next کنید :

Create a new answer file

4- مطمئن شوید که گزینه  installation windows unattended علامت زده شده باشد سپس next کنید.

5- در این صفحه نوع ویندوز خود را انتخاب نمایید در اینجا ویندوز xp پروفشیونال را انتخاب میکنیم. سپس next میکنیم.

6- گزینه Fully automated را علامت بزنید و next کنید.

7- در اینجا صفحه Distribution Folder نمایش داده میشود. در این صفحه به شما اجازه داده میشود که تعیین نمایید که آیا ویزارد یک پوشه توزیعی را بر روی کامپیوترتان بسازد یا پوشه توزیعی را بر روی درایو شبکه ای که شامل سورس فایلهای ویندوز میباشد ایجاد نماید.

نکته ! ساخت یک پوشه توزیعی نه تنها به شما اجازه نصب ویندوز بدون استفاده از cd را میدهد بلکه اجازه افزودن فایلهای اضافی (همانند درایورهای قطعات) برای انجام یک نصب سفارشی را میدهد. اگر قصد انجام نصب خودکار را به دفعات زیاد دارید و درایور یا پوشه مناسب را در اختیار دارید میتوانید از این گزینه استفاده کنید.

ما در این آموزش گزینه زیر را انتخاب کرده سپس next میکنیم :

No, this answer file will be used to install from a CD

8- در این صفحه گزینه مربوط به I Accept … را علامت زده و next میکنیم.

9- حال شما صفحه ای را مشاهده میکنید که با کمی دقت متوجه میشوید گزینه هایی درون این صفحه وجود دارند که شما در حین نصب ویندوز با آن برخورد میکنید. شروع به تکمیل گزینه ها به دلخواه خود کنید.

10- بعد از اتمام کار گزینه finish را بفشارید. در این قسمت مسیری برای ذخیره تنظیماتی که انجام داده اید در قالب یک فایل پرسیده میشود. شما میبایستی نام فایل را که به صورت UNATTEND.TXT انتخاب شده به WINNT.SIF تغییر دهید و یک نسخه بر روی یک فلاپی ذخیره نمایید.

11- از منوی FILE گزینه EXIT را انتخاب نمایید.

12- اکنون شما فایل اصلی را ساخته اید. فایل برای انجام عملیات نصب آماده میباشد اما ممکن است قبل از شروع عملیات مایل باشید که نگاهی به محتویات فایل بیندازید. (ممکن است بخواهید

پارامترهای اضافه تری را نیز به فایل بیفزایید. در صورت امکان با بخش HELP برنامه SETUP MANAGER مشورتهای لازم را انجام دهید.) برای این کار فایل ساخته شده را در برنامه NOTEPAD باز نمایید. شما میتوانید خطوط دیگری را نیز برحسب نیاز برای فعالیتهای دیگر مثل تعیین پارتیشن نصب دیسک سخت یا تبدیل سیستم فایل به NTFS معین نمایید. جزئیات مربوط به چگونگی انجام این کارها را میتوانید در داخل فایلهای کمکی موجود در داخل Deploy.CAB مشاهده نمایید. اگر در داخل فایل هرگونه تغییری را اعمال کردید ، فایل را ذخیره کرده و آنرا ببندید

13- فایل را بر روی فلاپی دیسک کپی نماید. سپس کامپیوتر را از طریق سی دی راه اندازی کرده و فلاپی را در داخل درایو فلاپی قرار دهید. ویندوز به صورت خودکار تنظیمات معین شده را مورد استفاده قرار میدهد.
 
---------------------------------------------------- 

------------------------------------------ 

------------------------- 

 

مطالب زیر ازسایت www.eshghbazan.pib.ir گرفته شده است

 

 

» موسسه نشنال ژئوگرافیک - نقشه منطقه خاور میانه
» پشتیبان گرفتن از شماره تلفن ها با Backup Contacts نوکیا سری 60
» تم زیبای Ghost Rider برای نوکیا
» بازی زیبای Drankengard
» بازی پین بال
» نادیا بی اورلین
» پخش فیلم های موبایل در رایانه با VMCPlayer
» پخش فیلم های موبایل در رایانه با VMCPlayer
» رمز گلها
» طراحی و ساخت آسان فرم وب با ۱۲۳ContactForm
» شگفت انگیزترین جراحی‌های دنیای پزشکی
» تم اسکلت
» دانلود ده محافظ صفحه زیبا
» بزرگترین قایق کاغذی دنیا
» بیوگرافی پاریس هیلتون
» نشان جمهوری اسلامی
» فیلم انعکاس در یک نگاه
» ۶ مدل جدید نوکیا
» بازیگران هالیوود
» فوتبال خیابانی برای موبایل
» اس ام اس عاشقانه ۲
» اس ام اس رمضان
» مردی که شبیه نانسی است
» زخم و التهاب روده
» ذخیره ی فایل های فلش از صفحات وب با FlashFavorite 1.50 ::
» بررسی ۵۶۱۰
» نوکیا 8600 ‏Luna‏ : طرحی از شیشه
» بررسی تخصصی نوکیا۶۳۰۰
» ترفند جالب جدا سازی عکس از تم های گوشی های سونی اریکسون
» بلند ترین ارتفاعات اُستان های ایران
» ترفند حذف لوگو ی شبکه برای گوشی های سری ۶۰
» اس ام اس عاشقانه
» درس خواندن دخترها و پسرها
» طنز!
» یانگوم در سریال پزشکان
» اس ام اس روز تولد
» اس ام اس روز

» عشق محبت ...
» عکس طنز ۵
» عکس طنز ۴
» عکس طنز ۳
» عکس طنز ۲
» عکس طنز ۱
» بز
» گربه ملوس
» لاک پشت چران
» اتل متل خارجی .حتما ببینید
» کریس خودمونه
» روزگار بی شوهری؟!؟!
» آیا صدام اعدام شد؟؟؟ نه
» دو بیتی های باباطاهر عریان ۴
» دو بیتی های باباطاهر عریان ۳
» دو بیتی های باباطاهر عریان ۲
» دو بیتی های باباطاهر عریان ۱
» دو بیتی های زیبای بابا عشق باز عریان ۸
» دو بیتی های زیبای بابا عشق باز عریان ۱۷
» دو بیتی های زیبای بابا عشق باز عریان ۶
» دو بیتی های زیبای بابا عشق باز عریان ۵
» دو بیتی های زیبای بابا عشق باز عریان ۴
» دو بیتی های زیبای بابا عشق باز عریان ۳
» دو بیتی های زیبای بابا عشق باز عریان ۲
» دو بیتی های زیبای بابا عشق باز عریان ۱   

» سمندکه تاکسی شد ال ۹۰ هم تو راهه
» کچلی با داروی تقلبی ...
» دانلود ده کتاب برتر
» مایکروسافت و ویروس؟؟؟
» این ایرانی در سال ۲۰۰۵ ملکه زیبایی اروپا شد   

» شماره های باحال برای اس ام اس زدن
» بیوگرافی منچستر یونایتد
» اس ام اس
» آهو و یوزپلنگ
» جشنواره خوارزمی
» طرح ویژه امنیتی در عید نوروز
» تازه‌ترین رده‌بندی برترین تیم‌های فوتبال جهان
» صحبت های کلمنته
» مفاسد اقتصادی
» برنامه اذان گوی بلال برای موبایل
» دانلود رایگان گلستان سعدی برای موبایل
» پسری در حمام
» حکایت طنز
» بیوگرافی پرویز پرستویی
» چوب تو سر یعنی این....
» بانو چویی
» فناوری جدید
» عکس های خفن
» ملکه زیبایی ۲۰۰۷ و ملکه فعلی انگلیس